Тривалий переліт, перебування протягом тривалого часу у замкнутому просторі змушує нервувати будь-яку людину. Звісно, виключити стрес під час перельоту не можна, а ось звести його до мінімуму можливо. Найкращий варіант для цього - забронювати авіапереліт бізнес-класом.
Усі знають, що місця у літаку діляться за класом обслуговування. Широко відомих три: перший, економ- та бізнес-клас. На їх основі окремі перевізники розробляють свої фірмові варіанти обслуговування пасажирів. Різниця - у рівні сервісу, наборі пропонованих послуг та ціні. Якщо ви ніколи не подорожували на місцях вище за економ, вам буде цікаво дізнатися, що пропонують авіакомпанії в рамках дорожчих тарифів. Можливо, це спонукає вас змінити звичку заощаджувати на перельотах.
У чому різниця між першим, бізнес- та економ-класом?
Економ клас Економічний клас - позначення, що приховує найбільш популярний і доступний сегмент обслуговування. Основний упор — на порівняно недорогі послуги, що загалом зводяться до простого переміщення з пункту 1 до пункту 2. Відстань між кріслами в економ-класі зазвичай становить прибл. 75 см, що не завжди дозволяє вільно розмістити ноги, наприклад пасажирам високого зросту. Прагнучи збільшити місткість літака, авіакомпанії розміщують сидіння по три ряди, що також не сприяє відчуттю простору в салоні. Словом, переліт в економ-класі зазвичай проходить в стиснених умовах, ширина крісел тут також мінімальна.
Авіаперевізники роблять все можливе для комфорту своїх клієнтів і примудряються зробити крісла більш трансформованими. У польоті пасажири можуть розраховувати на безплатні безалкогольні напої, харчування у пластикових коробочках, пледи. Реєструються пасажири економа загалом на звичайних стійках, доводиться постояти у черзі. Рейс очікують у загальних залах очікування, до повітряного судна виходять через загальні гейти, також відстоявши чергу.
Бізнес-клас у літаках Спати, як у ліжку, їсти, як у ресторані, пити, як у дорогому барі — так коротко можна охарактеризувати зручності, якими авіакомпанії залучають пасажирів до свого бізнес-класу. Але є й не такі очевидні та відчутні переваги. Заради чого ще має сенс платити втричі-четверо більше, ніж за переліт в економ-класі? Спочатку бізнес-клас був створений як проміжний формат між економом та першим класом. Але згодом перший клас на багатьох напрямках, та й у багатьох компаніях перестав існувати, і бізнес став, по суті, найвищим класом Зручність крісел – настільки важливий елемент салону бізнес-класу, що деякі авіакомпанії замовляють спеціальні інноваційні розробки у цьому напрямку. Так, компанія Air France, наприклад, замовила розробку спеціальних крісел кабін-«коконів». Завдяки особливій конструкції ці крісла, шириною 68 см з вигнутою формою, забезпечують затишний приватний простір протягом усього польоту. А за лічені секунди крісло перетворюється на ліжко довжиною до 2 м. При цьому крісло-кокон набуває форми тіла пасажира, щоб забезпечити якісний сон.
Залежно від планової тривалості рейсів та рівня авіакомпанії (і відповідно ціни) крісла бувають таких типів:
Похилі Кут і габарити суттєво більші, звичайно, ніж в економі, але все ж таки не горизонтальні.
Майже горизонтальні Майже ліжко. Часто такі крісла ставлять ялинкою, щоб отримати незалежний доступ.
Повністю горизонтальні Максимальний рівень комфорту. Ціна відповідна. Є лише у деяких авіаліній!
Окремі кабінки Це доступно в основному у великих моделях літаків, призначених для далекомагістральних перельотів, але загалом і актуально це тільки при тривалих перельотах. У цьому сегменті салону відстань між кріслами збільшена, самі сидіння можуть бути ширшими, ніж в економ-класі, і тут пасажирам пропонують зовсім інший рівень обслуговування. Безкоштовний алкоголь, свіжа преса, керамічний або навіть порцеляновий посуд, металеві столові прибори, різноманітне меню, доступ до інтернету - ось на що зазвичай можуть розраховувати мандрівники бізнес-класу.
Набір послуг може відрізнятись у різних перевізників, оскільки єдиного затвердженого стандарту обслуговування не існує. Окремі авіакомпанії забезпечують комфорт вищий за середній, як, наприклад, Singapore Airlines: у їхньому бізнес-класі в деяких літаках крісла трансформуються в ліжка, пасажирам подають тільки найдорожче шампанське, вони можуть користуватися сучасними аудіо- та відеосистемами.
Обслуговування за бізнес-тарифом передбачає привілеї і в аеропортах: реєстрацію на окремій стійці, очікування в комфортабельних лаунджах з ресторанами і навіть ванними кімнатами, окремий вихід до літака та замовлення FAST TRACK та FAST LINE - послуга прискореного проходження всіх формальностей в а/п вильоту, включаючи пріоритетну реєстрацію.
Місця першого класу в літаках
Під першим класом мають на увазі приблизно той же набір послуг, що й у бізнесі, але найчастіше ще більш високого рівня. Хоча що може бути краще за бізнес «Сінгапурських авіаліній»? Справа в тому, що назви умовні, і бізнес-клас у одного перевізника може виглядати так само, як перший — у іншого. Як правило, місце першого класу – це відгороджене ліжко, телевізор, м'які меблі – практично номер у п'ятизірковому готелі.
Подорожі першим класом обирають медійні персонажі, бізнесмени, політики — ті, кому розкіш по кишені. Інші класи обслуговування в літаках Крім перерахованих, є й інші класи обслуговування, наприклад, економ-комфорт та економ-преміум. Авіаперевізники самі розробляють стандарти послуг, облаштують під них салони своїх лайнерів, намагаючись задовольнити запити якомога ширшого кола споживачів. Іноді місце, класифіковане перевізником як «підвищено комфортне», за фактом маловідрізняється від економа, ну хіба що збільшеним простором для ніг і більш різноманітною їжею.
Як отримати комфорт та заощадити
У середньому вартість квитка на літак у бізнес-клас дорожча за економклас у 3-5 разів. Бізнес на коротких рейсах багатьом видається зайвим, проте людям нестандартної комплекції, високим, з хворими ногами навіть дві години в тісних умовах економа можуть здатися мукою. Щоб не сплачувати величезні гроші саме за бізнес-клас, можна вивчити пропозиції перевізників із розряду економ-комфорту. Буває, що місця у бізнес-класі авіакомпанії продають чи не за ціною економу — у рамках акцій та розпродажів. Непогані шанси недорого полетіти у бізнесі є у власників карток лояльності перевізників. Іноді пасажирам і просто щастить — якщо на одне місце помилково зареєстрували двох осіб, одну з них можуть пересадити у бізнес-клас. У цьому випадку шанс перебратися на більш комфортне місце вище у постійних клієнтів авіакомпанії.
Харчування в літаку
Сьогодні більшості пасажирів відомо, що їжа в літаку не смакує. Справа, звичайно, не в їжі, а у фізіології. З різних технічних причин у салоні літака знижено тиск і вологість, і через це приблизно третина смакових рецепторів — німіє. Тому, наприклад, у польотах найсмачніше томатний сік (зазвичай занадто кислий), а їжу потрібно сильніше солити. Деякі компанії в рамках скорочення бюджетів вирішили проблему радикально, просто скасувавши безкоштовну їжу. Але в бізнес-класі і вище за якість харчування та смак вирішили поборотися, зробивши її great again. Хтось створює спеціальні лабораторії, у яких відтворено умови на борту, та тестує там смак їжі. Хтось наймає іменитих наземних шефів, із зірками Мішлена. Їм доводиться особливо нелегко, адже крім смакових обмежень потрібно працювати з відсутністю можливості готувати прямо на борту і чіткими габаритами візків. В результаті того — найкращі зразки страв літакової кухні бізнес-класу мало чим відрізняються від «земної» ресторанної їжі. І отримати свій обід ви зможете коли вам заманеться. Безперечною перевагою є і напої, що подаються під час польоту.
Поасажирам, які часто літають та люблять накопичувати милі варто знати про те, що купуючи квиток у бізнес-клас усі милі подвоюються.