Туніс
На перетині епох

На світі є дивна країна, береги якої омиває тепле й ласкаве Середземне море, у пустелях якої зустрічаються казкові піщані троянди, а в музеях експонуються найбільші у світі колекції пунічних, давньоримських і візантійських мозаїк.

 

Все це - Туніс - одна з найбільш яскравих і самобутніх країн Північної Африки, що іменується в туристичних довідниках як «пахуча наречена Магріба».

 

М'який середземноморський клімат, білосніжні піщані пляжі, історичні пам'ятки античних часів, екзотичний колорит мусульманського Сходу, що поєднується з сучасним комфортом, приваблюють в Туніс щорічно мільйони туристів, які постійно відчувають доброзичливе ставлення місцевих жителів.

Туніс

Важлива та корисна інформація для туриста

Географія
Туніс розташований на півночі Африки. Площа - 164,2 тис. кв. км. Протяжність узбережжя - 1298 км, не включаючи островів. На заході країна межує з Алжиром. На півдні і південному сході з Лівією. З півночі та сходу омивається водами Середземного моря. Протяжність з півночі на південь - приблизно 800 км, із заходу на схід - 240 км. Туніс оточений горами Атласу і пустелею Сахара. Третину території припадає на пустелю Сахара. Гірська місцевість (Атлаські гори) простягнулася вздовж всіього тунісько-алжирського кордону. Найвища точка Тунісу - Джебель Шаамбі, сягає висоти 1544 м над рівнем моря. Середя частина країни  представляє собою родючі рівнини.
 
Клімат
У кліматичному відношенні весь Туніс відноситься до категорії «теплих» країн. На узбережжі переважає м'який середземноморський клімат, в інших районах - тропічний сухий. Круглий рік тепло і сонячно. Дощі або просто похмура погода навіть взимку - велика рідкість. Влітку з пустелі Сахари можуть дути сухі вітри, що несуть сильну спеку. Вплив моря на клімат більш значніший в північній частині, але позначається і на сході, в курортній зоні: воно дещо послаблює спеку в прибережній смузі.

 

Туристичний сезон в Тунісі починається в кінці квітня і закінчується на початку листопада. Це пов'язано як з температурою води, так і з температурою повітря. Середні літні температури складають +22-32°C, середні зимові - +5-12°CКупальний сезон починається в квітні, коли повітря прогрівається до +23-25ºС, а вода до +18-20 º С. З травня по жовтень вода +22-25 º С, повітря +24-33ºС.

Час
Відстає від київського на 2 години влітку і на 1 годину взимку.
 
Валюта
Національна валюта Тунісу - туніський динар, який позначають буквами TND. В одному динарі - 1000 міллімів. Існують паперові купюри - 5, 10, 20 і 30 динарів. Купюри однакового номіналу можуть бути різного зразка і відрізнятися за розміром і кольором. Динар приблизно дорівнює 1 долару.

 

Іноземну валюту можна обміняти в обмінних пунктах, банках, а також у спеціалізованих пунктах обміну в портах, аеропортах або в готелях, і тільки за фіксованим курсом ЦБ Тунісу. При обміні рекомендується брати квитанцію, яка є основним документом для зворотнього обміну на іноземну валюту - обмін здійснюється тільки за наявності квитанції первинного обміну.

 
Дорожні чеки і кредитні карти приймаються без обмежень у багатьох магазинах, ресторанах і готелях. Банкомати також можна знайти у всіх великих містах і туристичних центрах.
Банки працюють з 07.30 до 11.00 (крім суботи та неділі) з липня по вересень. З жовтня по червень - з 08.00 до 11.00 і з 14.00 до 16.30 (у п'ятницю з 08.00 до 11.00 і з 13.00 до 15.00).
 
Митниця
Відповідно з митними правилами практично без обмеження дозволяється ввозити і вивозити товари, передбачені для особистого вживання. Дозволяється до вільного ввезення 50 г парфумів або 250 г одеколону, 200 цигарок або 50 сигар, 1 літр міцних алкогольних напоїв або 2 літри вина. Відеокамеру і фотоапарат краще внести в декларацію.
Обмежень на ввіз і вивіз іноземної валюти немає. Але вивіз туніських динар суворо заборонено. При ввезенні більше 1000 USD задекларуйте їх при в'їзді в країну. Без спеціального дозволу заборонено вивезення культурних цінностей.
 
 
Телефон (зв'язок)
Ви можете зателефонувати в будь-яку країну світу, як з готелю, так і з будь-якого телефону-автомата, які розташовані вздовж вулиць і багато з яких працює цілодобово. У Тунісі всі таксофони мають вихід на міжнародну лінію (для цього потрібно набрати "00"). Дзвінок в Україну з таксофона обійдеться Вам приблизно в 1 TND за хвилину. Найдорожчий дзвінок додому з Тунісу - це зі свого номера в готелі або з переговорного пункту готелю. Дзвінок обійдеться Вам в 4 рази дорожче, ніж Ви заплатите, телефонуючи з таксофона. Переговорні пункти в місті легко впізнати за вивіскою TAXIPHON INTERNATIONALE, таксофони  пофарбовані в блакитний колір. Пункти працюють з 08.00 до 22.00 год. Автомати працюють від монет  номіналом 1 динар для міжнародних переговорів і 1/2 динара і 100 міллімів для внутрішніх переговорів. Розмін грошей можна провести у працівника переговорного пункту. Для здійснення дзвінка до України необхідно набрати: 00 38 (код України) + код міста + номер телефону.
Для здійснення дзвінка з України в Туніс необхідно набрати: 8 10 216 (код Тунісу)+ код міста + номер телефону.
 
Корисні телефони:
Поліція - 197. 
Пожежна команда - 198. 
Швидка допомога - 190 або цілодобовий 846, 767. 
Швидка нічна медична допомога - 717-171
Довідкова - 12 або 120. 
Туніський Національний департамент по туризму - 341-077. 
Національна туристична організація Тунісу (ONTT) - 341-077 (столиця). 
Міжнародний аеропорт Туніс-Картаж (Туніс-Карфаген) - 288-000, 236-000.
 
Транспорт
Автобусне сполучення. За допомогою автобуса можна дістатися практично в будь-який куточок країни - треба лише дізнатися розклад і місце зупинки автобуса, наступного за потрібним маршрутом.

TGM - транспорт типу трамвая, названий так по перших літерах основних пунктів призначення, в які можна потрапити з його допомогою (Туніс - ля Гуллет - ля Марса). Також цим видом транспорту можна скористатися для поїздки в Саламбо, Карфаген і Сіді Бу Саїд. Час в дорозі з Тунісу в ля Марса - близько 35 хвилин.

Таксі дешеві і у великій кількості. Але таксі жовтого кольору працюють тільки в місті. Якщо потрібно їхати далі, то доведеться скористатися, так званим, "великим таксі" або звичайним міжміським автобусом.

 
Прокат автомобілів
У Тунісі правосторонній рух, причому водії не завжди дотримуються правил дорожнього руху. Водії автомобілів повинні мати оформлену у відповідності з діючими в Тунісі правилами зелену страхову картку, міжнародні водійські права та документи на автомобіль. Міжнародні фірми з прокату автомобілів мають свої бюро в аеропортах Тунісу, Монастіра, Хумт-Сука і при готелях.

Оренда автомобілів в Тунісі - дороге задоволення: малолітражка обходиться приблизно в 100 TND на день. Ціни, що встановлюються місцевими прокатними конторами, трохи нижчі. Доцільно переконатися у хорошому стані автомобіля, оскільки більшість автомобілів,що здаються в аренду мають суттєві дефекти. Компенсація за пошкодження, які автомобіль може отримати на грунтових дорогах, не входить до договірної ціни. Машину напрокат можна взяти в готелі. Найдешевша машина на 24 год - 75 TND. Це трохи дорожче, ніж в інших країнах. 

Туніс має добре розвинену автотранспортну мережу; діють європейські правила дорожнього руху. Дорожні знаки відповідають міжнародним стандартам, багато позначень подаються арабською та французькою мовами. Стан доріг гарний, особливо на півночі країни. У містах швидкість обмежена до 50 км/год, на дорогах - 90 км/год, на автострадах 110 км/год. Водійські права мають бути видані не пізніше, ніж рік тому. Машина в оренду надається водіям, вік яких більше 21 року. 

У містах слід дотримуватися особливої обережності - численні мотоциклісти, мопеди та пішоходи правил дорожнього руху практично не дотримуються. Заборонено пересуватися по Сахарі без спеціального дозволу, який необхідно отримати у місцевої влади, вказавши свій маршрут і надавши відомості про  автомобіль, провізії і наявность досвідченого гіда. Ніколи не сідайте за кермо в нетверезому стані. У разі аварії Ви не отримаєте страхову компенсацію за розбиту машину. Якщо водій скоїв наїзд  то він буде відповідати по всій строгості туніського законодавства.
 
В готелі
Відповідно до міжнародних , розрахункова година в готелі 12:00 за місцевим часом. У день приїзду розселення проводиться після 14:00. Рекомендується здавати ключ від номера на рецепцію готелю. У разі втрати ключа слід негайно повідомити адміністрацію. Коштовності, гроші та документи, рекомендуємо зберігати в сейфі, який знаходиться в номері або на рецепції.

У день від'їзду до 12:00 слід звільнити свій номер і оплатити додаткові послуги: телефонні переговори, міні-бар, ресторан, масаж і т. п. Свій багаж Ви можете залишити в камері зберігання і залишатися на території готелю до приїзду автобуса. Якщо Ви не здали номер до 12:00, вартість кімнати оплачується повністю за наступну добу.

Не дозволяється:

 • проносити на територію готелю продукти і напої, придбані поза готелем;
 • виносити їжу і напої з ресторану;
 • виносити з номера рушники на пляж і до басейну;
 • проводити всередину готелю осіб, які не проживають в цьому готелі;
 • знаходитися в готелі в мокрих пляжних костюмах.
Кухня, ресторани
На відміну від традиційної арабської кухні, де багато різного роду гострих приправ, туніська кухня більше наближається до європейської. Тунісці - прихильники їжі в натуральному вигляді. У традиційній кухні Тунісу використовуються в основному яловичина, козлятина, телятина і м'ясо птиці, а також бобові, рис, овочі і фрукти в самих різних комбінаціях. Оскільки мусульмани не їдять свинину, то на «заміну» широко застосовують рибу і морепродукти,блюда з яєць і кисломолочні продукти (особливо сир). Широко застосовуються всілякі прянощі, ароматичні трави та рослинні олії, найчастіше оливкові. Туніські солодощі вражають різноманітністю: медова пахлава, всілякі тістечка, що пахнуть квітами апельсина, з мигдалем, фісташками, фініками або медом. Традиційний напій Тунісу - міцний зелений чай з м'ятою, а також кави з кардамоном. Свіжовіджатий сік пропонують на кожному кроці. Незважаючи на те, що алкоголь заборонено Ісламом, у більшості ресторанів можна отримати дуже приємне на смак вино марки Celtia. Також слід спробувати буху - місцевий джин з інжиру.
 
 
Чайові
У Тунісі чайові прийняті всюди. Персонал кафе і ресторанів розраховує на чайові розміром від 10 до 15% від суми рахунку. Покоївкам,котрі прибирають Ваш номер не зайве дати за тиждень близько 5 динарів. Причому, давати потрібно особисто в руки - гроші, залишені в номері, вона не візьме. Носіїв - близько 500 міллім, водіям і гідам - 3-5 TND з людини. Разові чайові складають від 300 - 500 міллімів до 1 динара. У таксі чайові зазвичай не даються, але округлення суми або 200-500 міллім "на знак подяки" тільки вітається.
 
Медицина
Для іноземців медичне обслуговування - платне. Вартість послуг відносно невисока, а якість досить прийнятна. У великих туристичних центрах діють сучасні медичні клініки. Майже в кожному готелі є медпункт, де надають першу допомогу, а в складних випадках негайно госпіталізують або направляють до кваліфікованого лікаря. 

За наявності медичної страхівки, екстрені випадки захворювань оплачуватимуться страховою компанією. Уважно ознайомтеся з умовами страхування, викладеними у Вашому страховому полісі. Якщо під час перебування в Тунісі Ви відчуєте легке нездужання або отримаєте травму, терміново телефонуйте у центр невідкладної допомоги за телефонами, зазначеними у страховому полісі. При наявності хронічних захворювань рекомендуємо Вам завчасно проконсультуватися з лікарем, щоб не допустити загострення хвороби під час перебування на відпочинку. Врахуйте, що більшість видів медичного страхування поширюються лише на нещасні випадки і раптові захворювання, які не мають хронічного характеру. При в'їзді в країну робити щеплення не обов'язково, але все-таки вакцинація від тропічної малярії і жовтої лихоманки, не завадить. 

Перед поїздкою сформуйте і захопіть з собою аптечку першої допомоги, яка допоможе  при легких нездужаннях та заощадить Ваш час на пошуки лікарських засобів і позбавить від проблем спілкування іноземною мовою, крім того, безліч ліків можуть у різних країнах носити різні найменування. Аптеку в кожному місті можна знайти за вивіскою: "PHARMACIE". Вони працюють з 9.00 до 13.00 год. та з 15.00 до 18.00 год. У кожному населеному пункті є нічна аптека. Аптека в Тунісі - це більше ніж місце, де можна придбати медикаменти. Тут працюють фахівці з непоганою лікарською освітою, які завжди можуть дати невелику консультацію, якщо захворювання не дуже серйозне, зробити укол, поміряти тиск або надати першу медичну допомогу.

Найважливіші правила для туриста, який приїхав до Тунісу - ретельно мити овочі та фрукти (краще ще й почистити) і не пити сирої водопровідної води.

 

Шопінг
Місць для здійснення покупок в Тунісі - безліч: державні супермаркети MONOPRIX і GENERAL є в кожному курортному місті Тунісу (відчинені з 9:00 до 13:00 і з 16:00 до 18:45, в літній час - з 7:30 до 15:00). У більшості своїй вони представляють із себе магазини-універсами. Ціни тут фіксовані і вказані на товарі. Найбільш великою і відомою є торгова мережа GENERAL. До речі, тільки тут продаються спиртні напої. Поряд з цими магазинами в містах є невеликі магазинчики, що торгують продуктами харчування і товарами, необхідними для повсякденного побуту. Працюють вони, як правило, без перерви і допізна. Там ціни також фіксовані, але вигідно відрізняються від цін магазинів при готелях. Осередком лавок і торгових рядів в кожному місті є так звана Медіна (старовинні арабські квартали в центрі, обнесені міською стіною). Переважна частина товарів - це сувеніри, кустарні вироби, всілякі спеції, фрукти і одяг місцевого виробництва. У Тунісі прийнято торгуватися. Торг у Медіні - це невід'ємний атрибут, а процес купівлі - це справжній "театр двох акторів".

Туніс відомий:

 • товарами народних умільців: тканини, мідні чеканки, дуте шкло, клітки для птахів у Сіді-Бу-Саїді, ляльки, фольклорні музичні інструменти;
 • текстилем: джинси всесвітньо відомих марок, сорочки або модний одяг;
 • виробами зі шкіри: куртки, піджаки, пальто, сумки;
 • взуттям високої якості за хорошими цінами.

 

Можете порадувати себе, купивши дивний килим з найтоншим орнаментом або більш суворий, в «берберському» стилі. Величезна різноманітність кераміки - ручна робота майстрів з Набуля. В якості сувенірів привезіть із подорожі екзотичні кошики, скриньки, циновки- всі вони сплетені з пальмового листя. Ну і, напевно, найпоширеніший сувенір тут - це верблюд. Символ країни, тому він скрізь - і брелок, і з дерева, і на футболці. Інший сувенір - «троянда пустелі», над якою трудилися піски, сонце і вітер.

 

Святкові і вихідні дні
Туніс - мусульманська країна, в якій свято шанують релігійні свята. Мусульманський календар виділяє три великі свята: Айд-ес-Сегір (Малий Айд) і Айд-ель-Кебір (Великий Айд) - дводенні свята, пов'язані з жертвопринесеннями, а також Мулуд - день народження Пророка, який особливо яскраво святкують в Кайруані. Крім того, численні неофіційні святкові дні, присвячені місцевим або загальноарабським мусульманським святим - Марабутам, відзначаються паломництвом до місця їх поховання. Найчастіше паломництво стає приводом для яскравого свята, що проводиться поруч із місцем поховання святого, яке також називається Марабут (або Куббу).
 
Офіційні св'ята і вихідні в Тунісі:
1 січня - Новий рік 
20 березня - День незалежності 
21 березня - День молоді 
9 квітня - День пам'яті мучеників 
1 травня - Свято праці 
25 липня - День проголошення республіки 
13 серпня - День жінок 
7 листопада - День приходу до влади президента Бен Алі
 

Національні особливості

 • Треба відзначити, що Туніс дуже спокійна країна. Президент Бен-Алі управляє нею «залізною рукою в оксамитовій рукавичці», і такий стиль керівництва сприяє тому, що за рівнем злочинності Туніс знаходиться на одному з останніх місць в Африці. Національний характер тунісців - доброзичливий і привітний. Ночами тут можна гуляти без побоювання.
 • Отримавши незалежність, Туніс зберіг те прогресивне, що французи внесли в життя країни за роки їх присутності. Багато тунісців володіють французькою, ніякого націоналізму немає. Немає і злиднів, в придорожніх їдальнях чисто, а відвідувачі, куштуючи кус-кус, дивляться футбол по телевізору. Ну, а знаходячись біля апельсинових, оливкових або лимонних садів, можна нарвати плодів. Досить запитати дозвіл у сторожа.

 • За безпекою взагалі і туристів зокрема стежать повсюдно, але не нав'язливо. На нічному пляжі «сек'юріті» делікатно поцікавляться Вашими проблемами і, побажавши приємного відпочинку, непомітно зникнуть, попередньо вказавши про всяк випадок дорогу до туалету. І, тим не менше, дрібні крадіжки можливі. Особливо в місцях скупчення людей, де кишенькові злодії можуть зазіхнути на чуже добро.
 • Правила поведінки, яких рекомендується дотримуватися гостям Тунісу, продиктовані як нормами ісламу, хоча тут вони не такі суворі, ніж в інших мусульманських країнах, так і природно-кліматичними умовами.

 • Вважається непристойним дивитися на обличчя людини під час прийому їжі, їсти на ходу або стоячи. Жирну їжу запивають чаєм (ні в якому разі не холодною водою - це шкідливо для травлення!). Через заборону на вживання в їжу свинини, що розповсюджується на всіх мусульман, Ви не знайдете її в меню загальнодоступних ресторанів.
 • Під час Рамадана мусульмани від світанку до заходу не палять і не їдять. Туристам у цей час також рекомендується утримуватися від куріння, пиття і їжі на вулицях міст.

 • Не рекомендується розглядати жінок в чадрі.
 • Традиційно мусульмани не вживають алкоголь, але ставлення до цього «питання» тут ліберальне - хоча самі тунісці не з'являються на вулиці у п'яному вигляді, але ніхто не подумає заарештувати Вас тільки за те, що ви дозволили собі «пропустити стаканчик». Більш того, в країні виробляються вина (сухі та столові), а також кілька сортів пива. Великий вибір імпортних спиртних напоїв, ціни на які досить високі.

 • Поважаючи почуття віруючих, по столиці і старими мусульманськими кварталами міст в шортах і дуже відкритих майках краще не ходити. В курортних зонах туристи можуть одягатися легко і вільно.
 • У Тунісі немає приватних закритих пляжів. Всі вони доступні. Але кожен готель має свою зону, за чистоту якої він відповідає. Відвідування пляжу безкоштовне, шезлонги зазвичай теж. Платними на деяких пляжах є пластмасові лежаки з матрацами. Біля басейнів завжди знаходиться службовець готелю, який на прохання відпочиваючих принесе безкоштовно шезлонг або парасольку. У більшості туніських готелів сервіс не передбачає пляжні рушники. Подбати про них туристам треба самим. Незважаючи на низький рівень злочинності в країні, не рекомендується: брати на пляж цінні речі і залишати їх без нагляду, купувати фрукти на пляжі, вони тут дороги і погано вимиті.

 • Ні в якому разі не можна фотографувати військові об'єкти, державні установи та людей зі зброєю і в формі. Категорично заборонено знімати президентський палац. При відвідуванні музею, якщо планується робити в ньому зйомку, необхідно придбати спеціальний квиток (вартістю 1 TND). Також краще не фотографувати і самих тунісців, не отримавши попередньо їх згоди.
X