Китай

Китай, назва якого означає «Серединне Царство», на півночі обмежений горами і пустелею Гобі, на заході - Гімалаями, а на сході його узбережжям довжиною 18 000 км, що простягається вздовж Жовтого, Східно-Китайського і Південно-Китайського морів. Найвища точка - вершина гори Еверест в Тибеті (8848 м), а найнижча - Турфанська западина в провінції Синьцзян на північному заході країни (154 м нижче рівня моря).

Китай

Площа Китаю сягає 9 600 000 км (включаючи Тибет). Китай має протяжні кордони з сусідніми країнами. Він межує з Росією, Монголією, Північною Кореєю, В'єтнамом, Лаосом, М'янмою (Бірмою), Індією, Бутаном, Непалом, Пакистаном, Афганістаном, Казахстаном, Киргизстаном і Таджикистаном.

Більше 2/3 країни займають гірські хребти, нагір'я і плато, пустелі та напівпустелі. Приблизно 90% населення живе в прибережних районах і заплавах великих річок, таких, як Янцзи, Хуанхе (Жовта річка) і Перл. Ці райони знаходяться у важкому екологічному стані в результаті довгої та інтенсивної сільськогосподарської обробки та забруднення навколишнього середовища.

Країна розділена на 22 провінції (Аньхоя, Фуцзянь, Ганьсу, Гуандун, Гуйчжоу, Хай-нань, Хебей, Хейлунцзян, Хенань, Хубей, Ху-нань, Цзянсу, Цзянсі, Шилін, Ляонін, Цинхай, Шеньсі, Шаньдун, Шаньсі , Си-Чуань, Юньнань і Чжеізян), три муніципалітету (Пекін, Шанхай і Тянивінь) і п'ять автономних регіонів: Гуансі-Чжуанський, Сінивян-Уйгурський, Нінся-Хуейський, Внутрішня Монголія і Сішан (Тибет).

 

Столиця

Пекін

 

Мова

Державна мова – китайська. В туристичних центрах викоритовується англійська, японська і російська.

 

Релігія

У Китаї існують різні релігії, головними є Даосизм, Буддизм, Іслам, Конфуціанство і Християнство. Китайський уряд проводить політику свободи совісті. Будь-які нормальні релігійні напрямки охороняються Конституцією і законами.

 

Клімат

Клімат Китаю сильно різниться в різних частинах країни, що протягнулася вздовж трьох кліматичних поясів: помірно-континентального з жарким літом і суворою зимою на заході і півночі Китаю, субтропічного в центральних районах Китаю і тропічного муссонногона південному узбережжі і островах Китаю. Характерною рисою Китаю є дуже висока вологість повітря влітку в багатьох центральних і південних районах Китаю.
Середня температура в північних районах Китаю взимку близько-7С (не рідко і-20С), влітку біля 22С і досить сухо. У центральній частині Китаю взимку від 0 С до-5С, влітку - близько 20С.
У Південних районах Китаю від 6С до 15С, влітку вище 25С.

Кращий час для поїздок до Китаю - пізня весна (квітень, травень), а так само осінь з вересня по жовтень, на півдні Китаю - з листопада по грудень).

На острів Хайнань (Китай) можна їздити цілий рік. Середньорічна температура на острові Хайнань 28С, температура морської води 25,6 С. Велика кількість тропічних лісів на острові Хайнань створює унікальний мікроклімат - помірно жаркий і помірно вологий. Напевно саме тому за кількістю довгожителів на тисячу жителів Хайнань займає перше місце у світі, а з екологічної чистоти - друге.

 

Населення

Населення Китайської Народної Республіки (КНР) складає 1,3 мільярди чоловік. Близько 94% населення Китаю належать до народності хань (за винятком приблизно 10 мільйонів спорідненої мусульманської народності ху). Залишок ділиться між 54 офіційно визнаними малими народностями; деякі з них належать до європеоїдної типу. 

Найбільш відомим племінним меншиною є монголи - іноземці мають хоча б неясне уявлення про регіон їх проживання - Внутрішньої Монголії. Значна частина півмільйонного монгольського населення дотримується кочових традицій і живе в складних наметах, зшитих із шкур і схожих на юрти. Вони називаються герамі. Близько 2,5 мільйонів маньчжурів, спадкоємців військової традиції, зберегли свою національну самобутність на північному сході країни, хоча їхня слава наїзників залишилася в минулому. Інші групи, такі, як орочі, погодилися - значною мірою через зручностей, що надаються сучасним суспільством, - перейти на більш осілий спосіб життя. Китайський уряд дає племенам деяку культурну автономію, але зберігає жорсткий політичний і економічний контроль над ними.

 

Валюта

Основною грошовою одиницею Китаю є юань (RMB). 1 юань дорівнює 10 цзяо (jiao) або 100 феням (fen). Курс юаня до долара встановлюється державою. 1US $ = 8,2 юаня. У обігу знаходяться банкноти в 100, 50, 20, 10, 5, 2 і 1 юань, 5, 2 і 1 цзяо, а також монети в 1, 2, 5 феней і 1 юань. Обміняти валюту можна в готелях і банках. За наявності довідки про обмін юані можна обміняти в долари США при виїзді з країни. Більшість основних валют, що мають ходіння в світі, приймаються в китайських банках і готелях. До оплати приймаються кредитні картки: American Express, JCB, Visa, Master Card і Diners Club. Проте, багато витрати усередині країни, у тому числі й транспортні, оплачуються готівкою. Ввезення і вивіз іноз. Валюти в країну не обмежений. Вивезення нац. валюти обмежений 5 тис. юанів.

Національна валюта Гонконгу - гонконгський долар, жорстко прив'язаний до американського долара. 1 $ US = 7,8 НК $. У 1 НК $ - 100 центів. Випускаються банкноти гідністю 1, 5, 10, 50 і 100 гонконгських доларів і монети - 1, 5, 10, 50 центів. За курсом, без комісії можна зробити обмін лише в обмінних пунктах, особливо в індуських. В аеропорту та банках велика комісія. У країні має ходіння тільки нац. валюта. До оплати скрізь приймаються кредитні картки, але ціна товару при оплаті готівкою нижче. Банкомати встановлені у великих готелях і універмагах. Якщо ви за час перебування в Китаї витратили не всю суму в юанях, то перед від'їздом Ви можете обміняти їх назад на готівку в потрібній вам валюті пред'явивши довідку про обмін іноземної валюти на юані, яка зберігає силу протягом півроку.

 

Час

На всій території Китаю, включаючи Тибет, Гонконг і Макао єдиний час. Різниця в часі з Києвом в зимовий період становить +6 годин, в літній період +5 години.

 

Віза

Для в'їзду в КНР необхідно мати китайську візу у закордонному паспорті.

Для отримання візи необхідно надати до Консульства КНР дійсний закордонний паспорт (дійсний 6 місяців після повернення), в якому повинен бути порожній лист для візи, одну анкету з фотографією та туристичне запрошення.

 

Митниця

Ввезення і вивіз національної та іноземної валюти не обмежений. Ввозити готівкою, дорожніми чеками і розрахунковими картками можна будь-які суми. При провезенні готівкою суми більше 5000 дол США, необхідно вказати наявну суму в митній декларації.
Митом обкладаються наступні ввозяться товари: більше 1,5 літрів алкогольних напоїв, понад 400 сигарет, 100 сигар або 500 гр. тютюну.

Виріб з вмістом дорогоцінного металу більше 50 гр. повинно бути задекларовано і вивезено пасажиром при зворотному перетині кордонів.

Заборонено вивіз антикваріату та роботи сучасних художників і каліграфів без спеціального дозволу.

Легкозаймисті предмети, аерозолі, лак для волосся, газ для запальничок та колюче-ріжучі предмети, слід упакувати в багаж, так як вони не будуть пропущені в багаж в ручній поклажі.

 

Корисні номери телефонів

 

  • Міжнародна довідкова служба (англійською мовою): 115
  • Поліція і служба порятунку: 110
  • Пожежна служба: 119
  • Швидкадопомога: 120
  • Дорожняполіція: 122
  • Довідкова: 114

 

Пошта

Поштові відправлення можна провести безпосередньо з готелю, де Ви зупинилися, або в будь-якому поштовому відділенні міста. Більшість поштових відділень і експрес-компаній здійснюють операції по експрес-доставки поштових посилок, в деяких магазинах діє служба міжнародної доставки куплених товарів. У великих міжнародних готелях існує прямий супутниковий зв'язок, але тарифи на неї вельми високі. Тому краще дзвонити на батьківщину з поштових і телеграфних відділень або по карті з телефонів-автоматів при готелях. Міжнародний код Китаю - 86, Пекіна - 10, Шанхаю - 21, Гуанчжоу-20, Шеньчжень - 755, Гонконг (прямий) - 852. У Китаї два провідні оператори стільникового зв'язку - «China Mobile» і «China Unicom». Якщо Ваша компанія не надає послуги роумінгу в Китаї, то Ви можете купити SIM - карту (100 юанів) з китайським номером. При наборі китайського номера мобільного телефону код міста набирати не потрібно. Хвилина місцевої розмови коштує 3 цзяо, зарубіжного - 4,8 юаня.

 

Транспорт

Основний вид транспорту між містами Китаю - залізничний. У пасажирських поїздах є вагони чотирьох класів: м'які спальні, жорсткі спальні, м'які сидячі, жорсткі сидячі. Квитки перевіряють при вході на перон, при посадці в поїзд, при виході з перону.
Якщо між містами відсутня залізничне сполучення, то доведеться скористатися міжміськими автобусами. Поїздка на автобусі обійдеться дешевше, але умови поїздки будуть далекі від комфортабельних.
Багато готелів мають власні туристичні автобуси, які можуть доставити клієнтів до аеропорту і визначних пам'яток Пекіна. Зазвичай квитки продаються в холі.

Таксі. У Пекіні безліч таксі. Таксі можна зловити в будь-який час доби. Гроші за проїзд платяться по лічильнику. Ціна за кілометр в залежності від класу таксі коливається від 1,40 юаня до 2,50 юаня (наклейка з ціною за 1 км прикріплена до бічного скла автомобіля). Початкова ціна на лічильнику - це плата за перші 4 кілометри шляху. Під час стоянки, у нічний час доби та під час руху в пробці тариф підвищується. На даху таксі встановлено жовтий знак з написом по-англійськи ТАХI. Нещодавно з'явився новий тип таксі з тарифом в 1,2 юаня за кілометр.

Метро. Пекінське метро складається з двох гілок. Поїздка між 2 станціями займає близько 4 хвилин. Важливі зупинки для туристів - це таоістскій храм Білих хмар (Байюньгуань), Військовий музей і парк розваг Шицзіншань. Вхід метро - сіре квадратне цементне спорудження, ціна квитка - 2 юаня. Години роботи: 5.00 - 22.30.

Велосипед - улюблений засіб пересування пекінців. У Пекіні більше 8 млн. велосипедів. Вранці та ввечері у години пік у роботі транспорту вулиці Пекіна загачені велосипедами, що створює дивну картину для вперше перебувають в Китаї інтуристів. У Пекіні дуже рівні дороги, тому їздити на велосипеді дуже зручно. Особливо зручно їздити на велосипеді по районах традиційної забудови, де дуже вузькі провулки. Плата за зберігання велосипеда на стоянці 1-2 цзяо. Деякі майстерні і готелі дають велосипеди напрокат. Готелі зазвичай вимагають застави в розмірі 200-800 юанів і беруть за користування велосипедом погодинну оплату 4 юані. Поруч з торговим центром "Сайтек" (Цвік) розташована контора з прокату велосипедів. Звичайний велосипед коштує 5 юанів / год, 40 юанів / день, швидкісний гірський велосипед - 8 юанів / год, 50 юанів / день.

Велорикші. Подорожувати по Пекіну, скориставшись послугами велорикші, - це незабутня подія. Хоча велорикші, котрі чергують біля готелів в очікуванні клієнтів, часто запрошують досить високу ціну, але покататися варто обов'язково.

 

Напруга

Напруга в китайських електромережах - 220 В/60Гц.

 

Сувеніри

Їх асортимент надзвичайно широкий. Найчастіше туристи звертають увагу на фарфор, бронзу, лакові шкатулки, футляри для сувоїв, копії творів стародавнього живопису, шовк. Пам'ятним придбанням буде справжній китайський чай у красивих упаковках. Час роботи установ: у будь-якому місті Китаю екскурсійну програму потрібно починати рано вранці. Всі храми, парки, палаци та інші визначні пам'ятки відкриті з 9.00 до 5.00, максимум до шести годин вечора. Причому, продаж вхідних квитків закінчується за годину до закриття. Магазини та ринки відкриті, як правило до 21.00-22.00. Відділення банків у великих містах, де можна поміняти валюту, відкриті до 20.00.

 

Чайові

Чайові в Китаї не прийняті. Але в деяких випадках їх можут очікувати, особливо в закладах екстра-класу, або в випадку, коли обслуга молодого віку.

 

X