Чорногорія
Чорногорія
Чисте і прозоре Адріатичне море, високі гірські масиви, узбережжя, порізане численними затоками і бухтами, захищене від сильних вітрів і високих хвиль, подарують Вам незабутній відпочинок. У 1991 році Чорногорія була проголошена країною чистої, незайманої і захищеної природи. Чорногорія - країна різких контрастів. Розташована на невеликому просторі, вона має і море, і гірські масиви, покриті снігом протягом цілого року, де можна займатися лижним спортом. Чорногорія - ідеальний регіон для туризму: незаймана природа, гірський ландшафт і декілька десятків кілометрів піщаних, галькових і штучних пляжів. Більшість туристів приїжджають в країну заради прекрасних морських курортів, які зберегли легкий наліт патріархальності і спокою разом з прекрасними умовами для відпочинку.

Чорногорія

Пляжі
Пляжі Чорногорії простяглися вздовж Адріатичного узбережжя від Герцег Нові на півночі, повз Тіват, Котору, Будву і Бару до Ульциня на півдні. 173 пляжі загальною протяжністю 73 км складають практично чверть всього узбережжя завдовжки 293 км.
У Чорногорії Ви можете вибрати пляжі на будь-який смак - з дрібним або крупним піском, галькові або кам'янисті, розташовані в тихих бухтах і затоках або на розрізаючих море мисах і кручах, обладнані за останнім словом чи дикі з незайманою природою.
На узбережжі Чорногорії середня висота хвиль біля півметра, середня висота припливу всього близько 30 см. Вода темно-синя, прозорість складає 40-55 метрів , її солоність становить від 28%  в затоці Бока Которська на півночі до 38 % на півдні біля Ульциня.
Пляжі Чорногорії, відзначені Блакитним Прапором.
У країні багато нудистських пляжів. На острові Ада-Бояна є ціле нудистське селище.
 
Клімат
Клімат на узбережжі Чорногорії середземноморський. Середня температура повітря влітку +27 ° С , води в морі 24,7 ° С. В області високих скелястих гір клімат типово субальпійський - з холодною сніжною зимою і помірним літом. В північних районах Чорногорії , особливо високо в горах , сніг залишається протягом декількох місяців і іноді навіть протягом цілого року.
 
Віза
При перельоті до Чорногорії літаком віза не потрібна, достатня наявність ваучера. Подорожуючим автомобільним транспортом потрібна румунська і сербська транзитні візи. Документи необхідні для відкриття транзитної візі: закордонний паспорт; 2 фотографії; анкетні дані. Термін оформлення візи - до 14 днів. При оформленні транзитної візи жінкам до 40 років потрібна довідка з місця роботи (навчання).
 
Митниця
Заборонено вивіз без спеціального дозволу предметів, що представляють історичну і художню цінність. Дозволено ввезення в Чорногорію сигарет - 200 шт., сигар - 50 шт або тютюну - 250 г; вина - 2 л, міцних спиртних напоїв - 1л. Іноземні громадяни можуть ввозити в країну будь-яку кількість валюти без обов'язкового декларування, а вільний вивіз наявної валюти з Чорногорії обмежений сумою 500 євро. При вивозі великих сум потрібна їх задекларувати. При цьому потрібно пред'явити декларацію про те, що вказана сума валюти була раніше ввезена до Чорногорії. Краще брати пластикові карти.
 
Готелі
За останні роки в Чорногорії з'явилося багато висококласних готелів, приватних вілл і міні-готелів, вкладені кошти в інфраструктуру курортів. У багатьох готелях проведена повна або часткова реконструкція. Дуже популярне розміщення в приватних готелях. Як правило, це 3-5 - поверхова будівля зі стандартними номерами і апартаментами, обладнаними всім необхідним для комфортного відпочинку. Практично всі вілли пропонують  харчуванняу у вигляді сніданку. Єдиним недоліком приватних вілл є розташування у віддаленні від моря - від 900 до 200 м. Розрахункова година в готелях і в приватних віллах: поселення в номери після 12-00, звільнення номерів до 11-00 год.
 
Валюта
Грошова одиниця країни - Eвро (EUR)

Національний банк працює з понеділка по п'ятницю з 10:30 до 14:00 год. Комерційні банки - з понеділка по четвер з 8:00 до 15:00, по п'ятницях з 8:00 до 13:00. В суботу банки закриті. У центрі Подгориці, а також у курортних зонах багато пунктів обміну валюти відкрито і по вихідних. Кредитні картки (ЄС - card, American Express, Visa, Diners Club і MasterСard) приймаються в більшості магазинів, автозаправних станцій, ресторанів, кафе і готелів  курортних районів Чорногорії.
 
Транспорт
Залізниця прокладена з порту через Подгоріцу в Белград (Сербія), також є лінія Подгоріца - Нікшич (в даний час ведеться її реконструкція і електрифікація). Основні автомагістралі: Адріатичне шосе, яке починається в районі міста Трієст ( Італія) та  проходить по узбережжю Словенії, Хорватії, Боснії і Герцеговини і Ульцин, та закінчується в найпівденнішому чорногорському місті; магістралі з узбережжя через Подгоріцу в Сараєво (Боснія і Герцеговина) і в Белград (Сербія) . Працює цілорічна поромна лінія з Бару (Італія). Громадський транспорт в містах здебільшого має застарілий парк машин. Талони на проїзд можна придбати в будь-якому газетному кіоску. Купівля квитка у водія в автобусі обійдеться майже в 2 рази дорожче, ніж в кіоску. В Чорногорії автобус - іноді єдиний вид транспорту. Зупинки в дорозі допустимі, також на вимогу того, хто голосує на узбіччі.
 
Безпека
Фотографуватися можна тільки в місцях, де немає заборонного знаку (перекреслений фотоапарат). Не можна  фотографувати  об'єкти транспортної інфраструктури і енергетики, портові споруди і військового підпорядкування. В цілому в країні дуже низький рівень злочинності. В Чорногорії  складається враження (через невелику кількість населення), що всі добрі знайомі.
X